Jak przerwać złą passę?

jak przerwać złą passę

Jak przerwać złą passę?

Miałeś kiedyś złą passę? Jak myśleć o niej w innych kategoriach. To przeformułowanie (re-frame), którego używam cały czas. To kompletnie zmieni Twoją optykę.

Załóżmy, że wpływasz na swojego pecha. Przyjmijmy kolejne założenie, że rzeczywistość, która nas otacza jest częścią symulacji i wierzę, że możesz zmienić swoją przyszłość przez to, na czym się skupiasz, koncentrujesz i oczekujesz.

Jak zmienić swoje myślenie o tym, co się zdarzy?

Wszechświat ma wobec Ciebie dług.

Już czas.

Nikt nie może mieć takiego pecha tak długo.

To jest tłumaczenie pomysłu Scotta Adamsa, autora Jak przegrać prawie wszystko i wyjść z tego zwycięsko jak przerwać złą passę. Pokazuje w jaki sposób efektywniej myśleć o pechu i jak wyrwać się ze spirali złych myśli.

Rafał Gogłoza, autor bloga

Powrót do średniej

Wszechświat ma wobec Ciebie dług.

Wszystko co się dzieje wróci do średniej, ponieważ tak skonstruowany jest wszechświat. Nie może jednej osoby gnębić i trzymać jej pod wodą. Za każdym razem będziesz wracał do średniej i nie ma nic, co wszechświat może z tym zrobić.

Statystyka i szanse wpływają na wszystko.

Statystyka mówi, że nawet jeżeli rzucasz monetą i miałeś reszkę pięć razy z rzędu, jeżeli będziesz rzucał dalej, z biegiem czasu, wyniki się wyrównają i będzie 50 na 50. Zawsze wracasz do średniej.

To jest jedno z bardziej efektywnych przeformułowań, które używam.

Jak przerwać złą passę – dzieciństwo

Moje dzieciństwo, jak wspominałem kilka razy, było mniej niż idealne. Miałeś taką sytuację, że jego dzieciństwo nie było idealne? To jest przeformułowanie: To nie może trwać.

Nie możesz mieć pecha cały czas.

Szczęście wraca do średniej. Ponieważ zawsze tak się dzieje, tak działa statystyka.

Jeżeli miałeś nieudane dzieciństwo, jest duża szansa, że będziesz miał więcej szczęścia później.

Wiesz, kogo jest mi żal? To będzie brzmiało jak żart, ale żal mi ludzi, którzy mieli dobre dzieciństwo. Bo oni mogą nie mieć tego szczęścia.

Ile razy to widziałeś? Dobre dzieciństwo, a dorosłość nie wyglądała już tak dobrze. Oczywiście, to nie każda osoba zawsze ale jako ogólna zasada: ludzie, którzy mieli idealne dzieciństwo dorastają miękcy i nie mogą się przebić. Ludzie, którzy mieli ciężkie dzieciństwo, mogą przejść przez wszystko.

Jak przerwać złą passę – Twój udział

Teraz do Ciebie, który ma złą passę:

Wciąż żyjesz. Nie tylko żyjesz ale zrobiłeś jedną rzecz, którą musiałeś zrobić, żeby to zmienić, przyszedłeś po poradę.

Ludzie, którzy mówią, mam pecha ale muszę zrobić coś na ten temat.

To „Muszę coś z tym zrobić”, jest czymś co Cię wyróżnia.

Mogłeś równie dobrze załamać się i powiedzieć, mam pecha, zawsze miałem pecha i zawsze będę miał pecha.

Ale nie zrobiłeś tak.

Przyszedłeś po poradę i dostałeś odpowiedź od osoby, która była najlepsza, żeby na to pytanie odpowiedzieć. Zmieniłem to dla Ciebie.

Jeżeli zrozumiesz, że szczęście, nie może zawsze działać w ten sposób i możliwe, że kontrolujesz je przez swoje szczęście, właśnie zmieniłem Twoje myśli. Teraz powinieneś myśleć, masz rację, nie można mieć pecha cały czas. Wszechświat jest mi winien.

To zdanie, to Twoje przeformułowanie:

Wszechświat jest Ci winien.

To co wszechświat jest Ci winien, to statystyczna prawda. Ta prawda jest taka, że nie może czynić Cię nieszczęśliwym cały czas.

Jak zarządzać szczęściem

Powszechny pogląd jest taki, że szczęście jest losowe i nie można nim zarządzać. Oto jak możesz nim zarządzać:

Idź tam, gdzie jest więcej szczęścia.

Nie siedź na kanapie. Tam szczęście Cię nie znajdzie.

Jeżeli wyjdziesz, spotkasz jakiś ludzi, zrobisz jakieś rzeczy, dasz energię światu, wtedy szczęście Cię znajdzie.

Jeżeli mieszkasz w malutkim miasteczku szczęście może Cię znaleźć ale to będzie trudniejsze. Jedź do dużego miasta. Tam gdzie jest więcej ludzi, więcej energii.

A co jeżeli chodzi o pracę? Znajdź pracę w gałęzi gospodarki, która rośnie. Nigdy nie podejmuj pracy w stabilnej albo kurczącym się biznesie. Nawet jeżeli wydaje Ci się, że to będzie idealne pod względem dojazdów i tak dalej. Musisz znaleźć pracę w rosnącym biznesie.

Szczęście na pewno Cię wtedy spotka. Bądź częścią gry, idź tam gdzie jest energia. Najwięcej energii produkuje najwięcej szczęścia.

Jeżeli jesteś tam, gdzie jest mało energii idź tam, gdzie jest jej więcej.

Jak przerwać złą passę – system na talenty

Jeżeli masz jeden talent, spróbuj inteligentnie dodać pasujący talent. Dzięki temu zyskasz na wartości. Będzie Ci się wydawać, że Twoje szczęście się zwiększyło ale po prostu zwiększyłeś swoją wartość rynkową.

Masz cele ale nigdy ich nie osiągasz? Problem nie jest z celami ale z systemem, który pomaga Ci iść w stronę celu. Gdy pracujesz nad systemem, wtedy Twoja szansa osiągnięcia celu będzie wyglądała znacznie lepiej.

System jest stworzony do tego, żeby pomóc Twojemu szczęściu. Nawet jeżeli cel, w który mierzysz, się nie powiedzie. System pomoże zwiększyć szansę na realizację kolejnego celu.

Przykład, pójście na studia to jest system. Czasami nie wiemy jaką pracę będziemy mieli po studiach. Na przykład chcesz być pisarzem i to Ci się nie uda. System daje Ci platformę, gdzie ciągle jest tych klika rzeczy, które możesz robić ponieważ masz umiejętności komunikacyjne.

W tym przypadku szczęście to będzie przygotowanie portfolio umiejętności, które dają Ci wiele możliwości. Więc oczywiście będziesz miał więcej szczęścia, bo będziesz potrafił zrobić więcej. Upewnij się, że jesteś osobą, która może zrobić wiele rzeczy i potem znajdź się w środowisku, gdzie jest dużo energii.

Jeżeli zrobisz to wtedy, Twoje szanse na szczęście rosną spektakularnie. Będzie trudno przegrać w długim okresie czasu, jeżeli tak zrobisz.

Po prostu powiedz to zdanie. To Twoje przeformułowanie: „Wszechświat jest mi winien” i obserwuj jak to daje efekt.

To wcale nie znaczy, że nie będziesz pracował albo, że będziesz czekał z założonymi rękami. Nie będziesz siedział na kanapie i czekał aż szczęście do Ciebie przyjdzie.

Jesteś myśliwym a nie petentem.

Więc myślę, że szczęście już idzie w Twoim kierunku. Poprawiaj swoje portfolio umiejętności i zwiększaj swoją sieć kontaktów i wszystko będzie dobrze.

Będziesz miał to, czego potrzebujesz, żeby szczęście Cię znalazło.