Scott Adams – czyli od porażki do sukcesu

Scott Adams

Scott Adams jest twórcą Dilberta, jednego z najbardziej popularnych i rozpowszechnionych na świecie komiksów. Jest także autorem wielu bestsellerów, między innymi “Jak przegrać prawie w wszystko i wyjść z tego zwycięsko”. Opowiada ona o tym jak zaprogramować się na osiągnięcie sukcesu.

Zadajesz sobie pytanie czy amerykański rysownik może mieć uniwersalne rady dotyczące sukcesu. Rozumiem, Twój zdrowy sceptycyzm. Co on wie o naszych realiach? Przecież tutaj są tak niesprzyjające warunki zewnętrzne (samochody są kradzione i lato nie jest gorące 😉 Masz rację, żyjemy w innym kraju niż Scott Adams. Zaryzykujmy więc eksperyment myślowy. Skupienie się na tym na co mamy wpływ, czyli na sobie, może zaowocować dobrymi wynikami dla nas i naszego otoczenia.

Rozumiem, że nasze życie byłoby lepsze, jeżeli skupilibyśmy się na innych.  Wszystko po kolei. Zaadresowałem tą ideę w tym wpisie. Mam nadzieję, że nie muszę Cię zachęcać do wyrażenia krytyki jeżeli masz odmienne zdanie.

Książkę Scott Adams – Jak przegrać prawie wszystko i wyjść z tego zwycięsko kupisz tutaj: Jakwygrać.com

Scott Adams i pierwsze pomysły na siebie

Scott Adams jest środkowym z trójki rodzeństwa. Urodził się 8 czerwca 1957 roku. Ma młodszą siostrę. W fakcie tym nie byłoby niczego zaskakującego gdyby nie to, że mama urodziła ją będąc pod wpływem hipnozy. Zrobiła tak dlatego, żeby nie czuć bólu podczas porodu. Trzeba tutaj zaznaczyć, że medycyna i środki znieczulające nie były tak dobrze rozwinięte jak dzisiaj. Nie jest jasne czy pod wpływem hipnozy była tylko matka, czy też miało to jakieś skutki uboczne na pozostałych domowników.

Ojciec Scotta Adamsa był listonoszem i twierdził, że jest to najlepsza i najpewniejsza posada, ponieważ uważał, że  ludzie zawsze będą wysyłać listy. Jak widzimy na własne oczy sposób komunikacji “lekko” się zmienił przez ostatnie 60 lat. Zamiast nadużywać przeterminowanej metody nadwyrężania ręki, wolimy zrobić to szybciej, bez ponoszenia kosztów i komfortowo przy użyciu urządzenia, które mamy w kieszeni.

Po skończonych studiach Scott Adams wyjechał ze stanu Nowy Jork do Kalifornii. Miał dwa pomysły na siebie. Pierwszy był taki, że w przyszłości będzie prowadził własną firmę. Nie miał jeszcze sprecyzowane czym jego firma będzie się zajmować. Wiedział jednak, że jego praca nie będzie ona polegała na sprzedawaniu swojego czasu – gdyż jest to zasób w pewnym sensie ograniczony i..

Czas to pieniądz. Pieniądz to władza. Władza korumpuje. Nie dawaj więc innym swojego czasu gdyż to ich korumpuje.
Time is money. Money is power. Power corrupts. So don’t give anyone your time because it will corrupt them.

Produkt, który chciał tworzyć będzie miał być łatwo powielany i dystrybuowany. Przypomnę tylko, że było to w epoce gdy nie było jeszcze takich tytanów sprzedaży on-line jak Amazon, Allegro czy AliExpress.

Drugi pomysł polegał na tym, że zatrudni się w korporacji na niskim stanowisku i będzie piął się na szczyt po szczeblach korporacyjnej kariery. Chciał przy tym w pełni korzystać z dobrodziejstw zatrudnienia w takiej organizacji poprzez uczestniczenie we wszelkich możliwych szkolenia opłacanych przez korporację. Dodatkowo planował jeszcze wieczorowo uczęszczać na studia MBA.

Pragnienie czy decyzja?

Pierwsza praca w banku, a później w firmie telekomunikacyjnej pozwoliła mu awansować na coraz bardziej lukratywne stanowiska. Jak opowiada Scott Adams, na papierze był doskonałym kandydatem do awansu. W swoim portfolio umiejętności posiadał dużo ukończonych kursów i a także studia MBA. Przy czym zawsze myślał o sobie jak o stażyście, gdyż nie przebywał na tyle długo na jednym stanowisku, żeby mógł zdobyć potrzebne kompetencje. Choć z drugiej strony nie wiadomo czy konieczne doświadczenie pomogłoby w jego przypadku. Jak opowiada, posiadał też kluczową umiejętność: wypadał znakomicie na rozmowach kwalifikacyjnych.

Kariera w Pacific Bell przebiegała po jego myśli, jednak kadra zarządzająca uzmysłowiła mu, że nie ma szans stać się członkiem wyższej kadry zarządzającej. Postanowił wtedy odkurzyć dawno nie praktykowane hobby, powrócił do nauki rysowania. Wstawał o 4:00, ćwiczył każdego ranka przed pracą i rozwijał umiejętność, która miała mu przynieść wymarzoną wolność.

Do tego powtarzał swoją afirmację: “Ja Scott Adams, będę słynnym twórcą komiksów”.

Scott Adams zwraca uwagę na jedną radę: “Jeśli pragniesz sukcesu – określ jaka jest jego cena i zapłać ją”. Ta z pozoru oczywista myśl, kryje w sobie głębszą treść. Określa różnicę między tym, że chcemy coś zrobić a decydujemy się coś zrobić.

Można pragnąć bogactwa, jachtów, szybkich sportowych samochodów, dostatniego życia, bycia uznanym członkiem wspólnoty, bogatego życia duchowego, przy czym nie robić nic w tym kierunku. Zdecydować to znaczy wybrać obszar i rozwijać się w danej dziedzinie i okolicach. Skupienie się na jednej dziedzinie to dobry pomysł, a powiązanie jej z kolejnymi tworzy mieszankę wybuchową. Scott Adams opowiada jak portfolio umiejętności (“talent stack” czyli połączenie wiedzy z różnych dziedzin) może zaowocować wyjątkowymi rezultatami.

Do wczesnych lat dziewięćdziesiątych Dilbert odniósł umiarkowany sukces. Był wydawany w gazetach. Scott Adams po nadaniu imienia głównemu bohaterowi, zastanawiał się jakie imię powinien mieć jego pies. Mocną kandydaturą był Dildog, powodowało to jednak uśmieszki i mocno jednoznaczne skojarzenia. Dlatego ostatecznie jego psi przyjaciel nazywa się Dogbert.

Prób ciąg dalszy

Przed, po i w trakcie pracy w korporacji Scott Adams próbował jeszcze wiele innych pomysłów na biznes:

  • Tworzenie gier komputerowych
  • Dilberito – burrito z warzywami, które miało zaspokoić 100% dziennego zapotrzebowania na witaminy i minerały. Jak pisze Scott Adams: już kilka kęsów tego produktu wystarczyło, żeby jelita wychodziły na zewnątrz tworząc ogon.
  • Prowadzenie restauracji
  • Filmy przez internet – podczas szału internetowego Scott Adams wspierał start-up, który rozwijał tworzenie i udostępnianie filmów przez internet. Kilka lat po tej inicjatywie Google kupiło YouTube za 1,65 miliarda dolarów. Niestety firma wspierana przez Scotta Adamsa to nie był YouTube. W tamtych czasach internet nie był jeszcze taki szybki. Ważna lekcja z tego przedsięwzięcia jest taka, że czas na wystartowanie biznesu jest istotnym czynnikiem w drodze do osiągnięcia sukcesu.
  • Dostawa artykułów spożywczych do domu – pomysł dobry na obecne czasy, ale w latach 90tych nawet w Krzemowej Dolinie był zbyt innowacyjny.

Myślisz, że to dużo jak na jednego człowieka? Dilbert, praca zawodowa, dodatkowe angażujące przedsięwzięcia.

Przekleństwo ludzi ambitnych polega na tym, że uważają, że można więcej.

Scott Adams jest też twórcą kilku książek, nie tylko o Dilbercie, zarządzaniu i o pracy w korporacji. Jego książki dotykają tematyki “popularnych” ostatnio napięć między religiami (“Religion war”). Stworzył też książkę filozoficzną (“Okruchy Boga”) oraz autobiografię z propozycjami jak zaprogramować się na osiągnięcie sukcesu (“Jak przegrać prawie w wszystko i wyjść z tego zwycięsko”). Najnowsza książka “Win Bigly” opowiada jak zaprogramować innych, żeby uwierzyli w nasz sukces.

Scott Adams i media społecznościowe

Scott Adams jest też autorem popularnego bloga na którym dzieli się przemyśleniami na temat życia i okolic to znaczy polityki i perswazji. Jeżeli chcesz być jeszcze bliżej i mieć możliwość interakcji z autorem polecam Twittera. A propos jego najbardziej popularne tweety:

Jeszcze przed wyborem Donalda Trumpa na prezydenta:

  • “Naszym następnym prezydentem będzie agresywny, bogaty, dzielący, bigot ze złą fryzurą albo Donald Trump.”
    Our next president will either be an offensive, rich, divisive, bigot with a bad haircut or Donald Trump
  • “Gdy nikt nie zwracał uwagi, prognoza pogody stała się dokładna a informacje stały się fikcją. Nie spodziewałem się, że to nadciąga.”
    While no one was paying attention, weather reports became accurate and the news became fiction. Did not see that coming.
  • “Badania pokazują, że mężowie wykonujący więcej obowiązków domowych częściej współżyją. Niestety badania zapominają wspomnieć, że więcej współżycia tworzy więcej obowiązków sprzątania. Nie ma wygranych.”
    Study says husbands who do more household chores get more sex. Fails to mention that having more sex creates more cleaning chores. No win.
  • “Przestałem się golić ponieważ przeczytałem, że kobiety pociąga zarost. Nie jestem pewny czy kobiety lubią wszystkie formy lenistwa czy tylko tą.”
    I stopped shaving because I read that women are attracted to beard stubble. Not sure if women like all forms of laziness or just that one.
  • “Przywództwo jest świetne, gdy przydarza się innym a straszne gdy przydaża się tobie.”
    Leadership is a great thing to do to others and a terrible thing to have happen to you.
  • “Znałem człowieka z pasją do zostania profesjonalnym golfistą i mózgiem do zostania świetnym księgowym. Podążał za swoją pasją. Teraz jest bezdomnym.”
    I knew a guy with passion to be a pro golfer and the brain to be a great accountant. He followed his passion. He’s homeless now.
  • Obecność słowa “zasługiwać” jest pewnym znakiem, że rozmowa nie będzie miała pozytywnego przebiegu.
    The presence of the word “deserve” is a sure sign a conversation won’t go well.
  • Sprawiedliwość to koncept wymyślony, żeby dzieci i idioci mogli brać udział w dyskusji.
    Fairness is a concept that was invented so kids and idiots could participate in a debates.

Warte uwagi

Z blogowych i książkowych tematów tylko wspomnę hipotezy, które najpierw znalazłem u Scotta Adamsa.

  • Mokry robot – hipoteza przedstawiająca ludzi jako programowalne roboty, którymi można sterować poprzez odpowiedni interfejs. Można wpływać na swój poziom szczęścia stosując na przykład afirmacje lub zarządzanie energią osobistą.
  • Afirmacje – Jedna z metod na zaprogramowanie mokrego robota. Ukierunkowanie swoich myśli w pozytywne rejony. Moc pozytywnego myślenia.
  • Energia osobista – zarządzanie priorytetami przez sterowanie poziomem energii.
  • Iluzja egoizmu – o tym dlaczego zająć się sobą i nie mieć przy tym wyrzutów sumienia
  • Cele kontra systemy – dlaczego warto myśleć w długiej perspektywie, jak łatwiej znieść gorycz porażki i próbować dalej.
  • Portfolio umiejętności (talent stack) – zdobywanie umiejętności z wielu różnych dziedzin, co w połączeniu daje zdumiewające efekty.
  • Wojny religijnej – hipoteza konfliktu między religiami i wykorzystanie dronów jako narzędzi ataku

Scott Adams w swojej karierze nie skupił się na tym, żeby zostać najlepszym rysownikiem komiksów na świecie. Zgodzisz się, że jego komiksy to nie jest wyszukana kreska. Znasz lepszych rysowników. Jednak treść książek i komiksów przyciąga. Jest oryginalna i w zabawny sposób podsumowuje to, co Ty też zauważyłeś. Przy czym posiada dziwną moc przepowiadania przyszłości. Komiks z 1990 roku:

Tutaj powinien pojawić się obrazek z Dilberta o przyszłości

Scott Adams próbował wielu przedsięwzięć, które nie przyniosły mu sławy, nie dały sukcesu finansowego, ale każde przyczyniły się do wzrostu umiejętności. Zamiast zaniechać prób, Scott Adams testuje kolejne pomysły i w końcu portfolio umiejętności, które posiada rozkwita w pełni przy tworzeniu Dilberta. Potem przenosi się na pisanie bestsellerów.

Scott Adams skupił się na tym na co miał wpływ: na sobie. Rozwijał różne kompetencje. Był wytrwały i próbował, testował, starał się, aż w końcu przyszedł jego czas. Teraz dzieli się swoimi przemyśleniami i ma nadzieję, że Ty też dasz szansę szczęściu.

Jeżeli chciałbyś poznać bliżej Scotta Adamsa z polskiego źródła, zapisz się. Będę nieregularnie wysyłał Ci informacje o książce “Jak przegrać prawie we wszystko i wyjść z tego zwycięsko” i o nowych wpisach na blogu, dotyczących Scotta Adamsa. A dlaczego miałbyś tego chcieć? Jak mówi Scott Adams:

Nie poprzestawaj na małej wygranej, jeżeli możesz wygrać GRUBO!

Never win small if you can win BIGLY!

Już teraz możesz pobrać próbkę książki:

[activecampaign form=1]

 

Albo dodać mnie do znajomych na Twitterze @realRMGpl , Instagramie albo Facebooku