3 narzędzia do walki z problemami

3 narzędzia do walki z problemami

Zmienię dzisiaj Twoje postrzeganie. Zabiorę Twoje problemy albo je zmniejszę. Jest to temat, który słyszałeś poprzednio, ale za każdym razem, gdy to usłyszysz. Stajesz się silniejszy.

Myślałeś już o tym. To co powiem będzie momentami oczywiste ale wciąż będzie działać. Ta oczywistość sprawia, że się na tym skupiasz a prawdziwe staje się to, o czym myślisz.

Więc zabiorę Twoje myśli z miejsca, gdzie Cię trapiły. Na myślenie o czymś, co sprawi, że będziesz się czuł lepiej. Wszystko co zrobię, to zmiana Twojego punktu skupienia. To wystarczy.

Wydarzenia z przeszłości: jak PTSD albo trauma, której doznałeś, one prześladują Twoje myśli.

One są częścią czegoś co nie istnieje, historii.

To jest tłumaczenie fragmentu podcastu Scotta Adamsa, autora Jak przegrać prawie wszystko i wyjść z tego zwycięsko. Pokazuje w jakie narzędzia warto się wyposażyć, żeby poskromić nieidealny umysł i podchodzić do każdego dnia z dużą dozą ciekawości i optymizmu. Ten narzędzia warto dodać do swojego portfolio umiejętności. Rafał Gogłoza, autor bloga

Historia nie istnieje!

Nie możesz złapać historii w garść, to coś co wymyśliłeś w głowie, jako coś ważnego. Jesteś tym, kim jesteś dzisiaj. To co jest ważne jest teraz. Odpuść wszystko, co stało się do tej chwili.

Wyobraź sobie, że właśnie narodziłeś się ponownie. Wyobraź sobie, że teraz uzyskałeś świadomość. Wciąż będziesz miał to, co nazywasz wspomnieniami, ale teraz to tylko luźne kabelki w Twojej głowie.

Wydarzenia z przeszłości nie są ważne, ponieważ przeszłość nie istnieje. Właśnie zaistniałeś i widzisz ten film, który przypomina Ci coś co nie istnieje, czyli przeszłość.

To właściwie nie jest przeszłość, ani nic co nie jest teraz ważne, to tylko kilka niepołączonych kabli.

Jak sprawić, żeby te niepodłączone kable przestały Cię niepokoić?

Zrób to teraz.

Przenieś się do chwili obecnej. Podnieś jakikolwiek obiekt, który masz przed sobą. Telefon, długopis, książkę, kubek. Popatrz na to. To jest to kim jesteś teraz. Jesteś osobą, która doświadcza teraz. Twoja historia nie istnieje.

Odpuść sobie.

Przeszłość nie gryzie

Jesteś tym czym jesteś teraz. To jesteś Ty, właśnie ponownie się urodziłeś. Wszystko co stało się poprzednio, nie liczy się. No chyba, że było dobre. Jeżeli było to dobre doświadczenie, zabierz je ze sobą. Ale wszystko co Ci przeszkadza to tylko interpretacja. Nie jest prawdziwe. Przeszłość nie może Cię ugryźć. Nie skrzywdzi Cię. Nie ma jej.

Co, jeżeli to Cię powstrzymuje, możesz się tego pozbyć? Narodzić się ponownie?

Za każdym razem, gdy przypominasz sobie o tym. Dotknij się, popatrz na miejsce w którym jesteś. O tutaj nie ma nic w pokoju poza mną. Wszystko co jest w tym pokoju ze mną to obiekty. I te obiekty nie sprawiają mi krzywdy. Lubię je, kupiłem je sobie. To tylko obiekty.

Czujesz to? Nawet jeżeli to jest małe uczycie, to możesz je wzmocnić. Nawet jeżeli czasami czułeś się lepiej i to jest tylko wrażenie, że możesz się poczuć lepiej, to wszystko czego potrzebujesz. Pracuj z tą iskrą. Jesteś tym, kim jesteś teraz. Narodziłeś się teraz. Te rzeczy z Twojej przeszłości to nic innego jak luźne kabelki.

Masz umysł, który można formować, to się nazywa neuro-plastyczność. To jest nauka, nie ma tutaj new age. Na przykład ćwiczysz nową umiejętność. Twój umysł tworzy nowe połączenia, małe autostrady, żeby wspierać ten proces.

Wiesz, że możesz przeprogramować swój umysł. Wiemy też, że umysł tworzy nowe komórki nerwowe. Kiedyś myślano, że rodzisz się z określoną liczbą komórek nerwowych i tracisz je z wiekiem. Okazało się, że budujesz połączenia przez całe życie.

Możesz przeprogramować te wiszące kable na cokolwiek chcesz.

Jak produktywnie rozładować negatywną energię

Wyobraź sobie, że te kable są zbyt naładowane, gdy o nich myślisz, Twoja energia skacze pod sufit. Myśl o nich jak o swoich „dopalaczach”. Wykorzystaj tą energię jako część swojej rutyny ćwiczeń.

Wiesz czym zły dzień jest dla mnie?

To dobry dzień na ćwiczenia.

Nie ma nic takiego jak całkowicie zły dzień. Jeżeli w ciągu dnia wydarzyło się tyle spraw i sprawiają, że jesteś niespokojny i zły. To Twój dzień na ćwiczenia.

Gratulacje, to jest dzień, gdy będzie Ci się dobrze ćwiczyć!

Więc musisz wziąć te wiszące kabelki i to jest tylko to, co masz. Historia nie istnieje i to jest coś z czym się urodziłeś. Tak jakbyś urodził się dzisiaj. To prawda, że przeszłość tworzy energię. Może Ci się wydawać, że te wiszące iskrzące przewody to negatywna energia.

Przepnij te kable. Podłącz je do Twojej rutyny fitness. Daj sobie trochę więcej energii do ćwiczeń. Przebiegnij jeszcze dodatkowy kilometr więcej i uczyń tę energię produktywną.

Zastąp zmartwienie ciekawością

Jutro to też jest dobre miejsce do życia, jeżeli chcesz żyć produktywnie. Niektórzy ludzi myślą o dniu jutrzejszym i mają dodatkowy powód do zmartwień.

Gdy myślę o dniu jutrzejszym, zastępuję zmartwienie, ciekawością.

Ciekawość to jedna z najmocniejszych sił w naszej naturze. Zostaliśmy stworzeni, żeby być ciekawi i umarlibyśmy, gdybyśmy nie byli. Musimy kontrolować: „Co to był za dźwięk? Czy to niebezpieczeństwo?” Musimy to wiedzieć, nie możemy wyłączyć ciekawości.

Więc jeżeli coś Cię martwi, gdy myślisz o dniu jutrzejszym, spróbuj tego przeformułowania:

„Jestem taki ciekawy, jak to się potoczy! To mnie nie zabije!”

Większość rzeczy będzie albo niezręczne albo zawstydzające albo stracisz czas, stracisz pieniądze ale nie zabije Cię to.

Myśl o swoim niepokoju i zamień go na ciekawość.

Oto inny sposób, żeby to zrobić. Wyobraź sobie, że to Twój ostatni dzień na ziemi. Będziesz bardziej zmotywowany, jeżeli będziesz wiedział, że życie jest ograniczone. Też możesz to zrobić. Jestem tutaj tylko przez określony czas, cokolwiek nastąpi po tym, jeżeli cokolwiek, to nie będzie już to. Więc zobaczmy co się stanie.

Grywalizacja doświadczeń

Zagrajmy w życie, to istnienie, jak w grę wideo.

Zobaczmy co stanie się jutro. Zobaczmy, co się stanie, jeżeli podejmę to ryzyko, którego zawsze się obawiałem. Nie fizycznego ryzyka ale ryzyka społecznego. Odnośnie kariery albo co się stanie, jeżeli podejdę do tej osoby, która jest dupkiem i powiem:” Użerałem się z Tobą przez tak długo, jesteś takim dupkiem i nie dbam co sobie o mnie pomyślisz”.

Co się stanie? Nie jesteś ciekawy?

Myślisz, że dzień jutrzejszy jest problemem? Daj sobie jeszcze większy problem!

Myślisz, że to co masz to już jest wielki problem? Nie! Daj sobie coś bardziej interesującego. Spraw, że będziesz ciekawy. Twoja ciekawość będzie konkurować z Twoim niepokojem. W pewnym momencie może nawet go zdominować.

Jeżeli grasz, jakby to była gra, jesteś mniej zainteresowany przegraną. Myślisz, że wszystko co będziesz robił jutro, jest kwestią życia i śmierci? Nie jest.

Prawie nic nie jest!

Prawie wszystko może być naprawione. Praktycznie nie ma znaczenia, czy jutro się powiedzie czy nie. Ponieważ zawsze jest kolejny dzień.

Bądź ciekawy! Co się stanie, jeżeli to zrobię?

Co się stanie, jeżeli zachowam się, tak jak zawsze się zachowywałem? Co się stanie, jeżeli ubiorę się inaczej? Co się stanie, jeżeli stworzę system, żeby codziennie być na siłowni? Co się stanie, jeżeli zaproszę tę osobę o której  myślę, że jest zbyt dobra dla mnie?

Kto wie? Przekonajmy się! Bądź ciekawy!

Gra – Jak rozmawiać z nieznajomym?

Wyobraź sobie, że idziesz do pokoju, gdzie jest pełno nieznajomych i masz nawiązać z nimi kontakt. To przerażające dla większości z nas. Ale teraz wyobraź sobie, że Ci powiem:

„Zatrudnię Cię i zapłacę bardzo dobrze. Idź na to przyjęcie i poznaj jak najwięcej osób możesz.  Dam Ci bonus, za to ile osób spotkasz, całkowicie trzeźwy.”

Ile osobom będzie łatwiej robić to, wiedząc, że nie robią tego dla siebie? Po prostu robisz to jak pracę. Nawet nie ma znaczenia, że ktoś Cię odrzuci. Pójdziesz do następnej osoby. To tylko praca! Weźmiesz tą rzecz, która przeraża Cię w związku z Twoim zawstydzeniem i zmień prawie natychmiast na to, co robisz. Natychmiast zmienisz strach na ciekawość.

„Zastanawiam się, czy ten ze mną porozmawia?”

„Ci są w grupie, ciekawe czy mogę wejść w grupę i w tę rozmowę.”

Po tym eksperymencie zauważysz, że wśród ludzi, z którymi rozmawiałeś, prawie nikt Cię nie odrzucił. To czego się bałeś nigdy nie było prawdziwe. Okazało się, że ludzie byli szczęśliwi, że mogli z Tobą porozmawiać!

Niespodzianka, ludzie cieszyli się, że mogli z Tobą porozmawiać, ponieważ mieli ten sam problem jak Ty. Po prostu chcieli, żeby ktoś z nimi porozmawiał, żeby nie czuć się niezręcznie.

Najlepszy wpis

Oto przeformułowania, które pomogą Ci najbardziej:

  1. Historia nie istnieje
  2. Traktuj  codzienne czynności jak grę, żeby zabrać energię z niepokoju. Jeżeli to jest tylko gra, traktujesz spotykanie ludzi jako możliwość ćwiczeń. „Ja tylko ćwiczę!” Pomyśl, ile osób w tym pokoju możesz zamienić w przyjaciela. I to działa!
  3. Zastąp niepokój przez ciekawość.

Te małe przeformułowania są bardzo skuteczne, tylko nie wydaje Ci się, że mogą tyle zdziałać. Wymagają tylko wzmocnienia.

Zakończmy tutaj, bo to zostawia Cię w dobrym miejscu. Nauczyłeś się odpuszczać historię, ponieważ ona nie istnieje. Nauczyłeś się grywalizować Twoje doświadczenie i zastępować niepokój przez ciekawość. Jesteś zdecydowanie lepszym człowiekiem, niż byłeś 10 minut temu. Bardziej zdolnym, spójnym i wyposażony w narzędzia.

Właśnie zdobyłeś trzy nowe narzędzia.

Teraz pewnie myślisz, że to jest najlepszy wpis na tym blogu. Poczekaj do następnego!

Zobaczysz jaki będzie następny!