Jak zmienić stres na energię?

jak-zmienić-stres-na-energię

Oto przeformułowanie (re-frame) od doktora Andrew Hubermana:

„Stres mobilizuje zasoby. Więc zamiast mówić, czuję się dzisiaj tak źle, bo jestem zdenerwowany i zestresowany.” To oczywiście sprawi, że będziesz się czół źle. Natomiast, jeżeli określisz, że poczucie zdenerwowania, fizyczne i psychiczne zestresowanie również podnosi zdolności poznawcze, co jest tym po co zostało stworzone.

Część powodów dla których jesteś zestresowany i masz tą reakcję walki albo ucieczki (figt or flight) jest podniesienie Twoich możliwości, żeby rozwiązać problem. Więc powinieneś patrzeć na fakt, że masz podniesione możliwości, niż skupianie się na tym, że to nie jest przyjemne uczucie.

To jest coś czego ja też używam, które jest trochę inne ale prowadzi do tego samego miejsca.

Nigdy nie strać złego dnia (Never waste a bad day).

To jest tłumaczenie fragmentu podcastu Scotta Adamsa, autora Jak przegrać prawie wszystko i wyjść z tego zwycięskoJak podchodzisz do stresu? Ogranicza Cię Czy daje możliwości? Uciekasz? Czy podejmujesz walkę i ruszasz z przemyślanym natarciem? Stres dodaje Ci energii? Daj znać w komentarzu co o tym myślisz.

Stres dodaje energii

Co to jest zły dzień? W moim kontekście, zły dzień jest wtedy, gdy czujesz się zestresowany, ponieważ coś się wydarzyło i jesteś zdenerwowany i spięty. Jeżeli i tak jesteś zestresowany masz podniesione możliwości. Nie zmarnuj tego.

Jeżeli masz zwolnić kogoś, zrób to tego dnia, kiedy wszystko inne też poszło źle. Wtedy masz to za darmo, nie będziesz miał żadnego dodatkowego stresu. Zgubi się to w zaokrągleniu.

Użyj swoich złych dni do robienia niewygodnych rzeczy i wtedy będziesz się czuć dobrze, bo wreszcie będziesz miał za sobą tą jedną rzecz, którą odkładałeś przez wieczność.

Także ruszaj się i ćwicz, gdy jesteś zestresowany. Stres daje Ci tyle fizycznych i mentalnych możliwości. Więc ćwicz! To jest coś co możesz kontrolować i działa niezwykle dobrze.

Chcesz mieć ekstra ćwiczenia? Wróć zestresowany z pracy do domu. Niezwykle łatwo ćwiczyć, gdy jesteś zestresowany. Bardzo prosto, więc wykorzystaj to!

Nie potrafię tego jeszcze

Kolejne przeformułowanie, które proponuje Adrew Huberman:

„Dodawaj słowo: jeszcze do wszystkiego w nad czym pracujesz czym nie jesteś dobry”.

Praktykuje grę na gitarze i muszę przyznać, że to jest zniechęcające. Ale powtarzam sobie jaką wersję tego, że nie jestem jeszcze dobry.

Przypominam sobie, że wiele osób nauczyło się grać na gitarze i to nie była magia. Oni po prostu zaczęli to robić i robili to dopóki im się nie udało. Więc powtarzm sobie, że nie jestem jeszcze dobry w grze na gitarze.

Zapewne stoi za tym jakaś nauka, która to wspiera. Jeżeli powiesz sobie, że jeszcze nie jesteś dobry, wtedy tworzysz te pozytywne myśli dla siebie, które pomogą Ci iść do przodu. Dadzą Ci dopaminę. Jeszcze nie jestem dobry, ale na pewno tam dojdę.

To jest bardzo podobne do mojego powiedzenia, że systemy są lepsze niż cele. Celem jest być dobrym, ale jeżeli po prostu skupiasz się na tym i nie jesteś jeszcze dobry, wtedy jesteś zdemotywowany.

Zamiast tego, stwórz system. Mój system to ustawienie mojej gitary w takim miejscu, że muszę ją minąć każdego dnia. Co najmniej jeden raz, kiedy koło niego przechodzą pomyślę: „Och mam 10 minut, mogę podnieść gitarę i ćwiczyć”. To jest system [było już o tym na blogu, między innymi tutaj].

Używam systemu, ponieważ system pomaga mi się czuć dobrze. To jest coś, czego ja uczę. Za każdym razem kiedy masz system, podnosisz gitarę na 10 minut, odnosisz sukces. Odsuwasz w ten sposób patrzenie na koniec i cel i zamiast tego skupiasz się na systemie.