Jak pozbyć się natarczywych myśli?

Jednego dnia na live stream ktoś mnie zapytał o przeformułowanie (re-frame):

Jak wyjść ze swojej głowy? Jak pozbyć się natarczywych myśli? Przestać rozmyślać i mieć złe myśli.

Zasugerowałem przeformułowanie, którego ja używam, i które działa. Mówię:

„Wynoś się! Wynoś się z mojej głowy.”

Dlaczego to działa? Jesteś osobą, która ma dwa kompletnie różne życia. To jest klucz. Jest część Ciebie, która żyje tylko w Twojej głowie. Kiedy myślisz o przeszłości albo o przyszłości, która dosłownie nie istnieje. Jest wymyślona. Oczywiście przeszłość istniała w jednym punkcie w czasie ale teraz to są tylko myśli.

Masz też myśli, co będzie się działo w przyszłości. Martwisz się przyszłością i ta przyszłość też nie istnieje. Więc życie, które masz w swojej głowie jest kompletnie wymyślone.

To jest tłumaczenie fragmentu podcastów Scotta Adamsa, autora Jak przegrać prawie wszystko i wyjść z tego zwycięsko i Joe Rogana. Jestem ciekawy jak Ty traktujesz takie rozważania? Podchodzisz do nich sceptycznie? Próbujesz chociaż raz i obserwujesz efekt? Nie trzeba nic kupować, wystarczy spróbować. Koszty są niewielkie, w porównaniu do możliwych zysków.

Wymyślony i rzeczywisty świat

Wydarzenia z przeszłości, która już nie istnieje i zmartwienia na temat przyszłości, też jeszcze nie istnieje.

Natomiast świat zewnętrzny to wszystko prawdziwe rzeczy. Przedmioty, które możesz dotknąć, poczuć. Żyjemy w tych dwóch światach, przemieszczamy się między nimi.

Pomysł, który mam i który zadziałał, mówię po prostu:

Wynoś się.

Co mam na myśli to, opuść ten wymyślony świat i udaj się do rzeczywistego. Idź na dwór w ten słoneczny dzień, idź na spacer, pogłaszcz psa, wykonaj jakiś obowiązek, idź na trening. Po prostu wyjdź.

Wyobraź sobie, że jest cała rzesza ludzi, którzy spróbowali tego sposobu i odpowiadali, to zadziałało. To działa!

Wtedy pomyślałem, naprawdę? Czy to naprawdę działa?

Osłabianie destrukcyjnych myśli

Abigail Shrier występowało ostatnio u Joe Rogana. Upraszczając powiedziała, że rozmyślanie i roztrząsanie problemu jest złe dla Ciebie. To znaczy, myślenie o Twoich problemach sprawia, że stają się one większe.

Myślenie o Twoich problemach czyni je większe.

Nawet nie wyobrażasz sobie, jak wiele konwersacji miałem z ludźmi, którzy twierdzili, że rozwiązaniem ich wewnętrznych psychologicznych problemów jest myślenie o nich, bardzo, bardzo, bardzo mocno. Dopóki nie sprawią, że one odejdą.

Nie jestem psychologiem, ani psychiatrą ale nauczyłem się na zajęciach hipnozy, że im bardziej coś powtarzasz, wtedy głębiej wchodzisz w swój problem, a to jest przeciwieństwem tego, co chcesz uzyskać.

Chciałbyś osłabić destrukcyjne myśli, a nie je wzmocnić.

Jeżeli żyjesz wewnątrz własnej głowy i wciąż myślisz o swoich problemach. Myślisz o nich tyle czasu i chcesz, żeby one odeszły, w ten sposób przezwyciężysz swoją dziecięcą traumę.

Moim zdaniem, niestety, to pogorszy sprawę. Jeżeli się nie mylę, to jest to główny wniosek z książki Abigail Shrier. Joe Rogan wydawał się zszokowany, jakby to nie mogło być prawdziwe, że rozwiązanie może być uciekanie od problemów.

Czy tylko dla mnie jest zaskoczeniem, że powtórzenie to perswazja? Więc powtórzenia to jest coś, od czego chcesz uciec, a nie coś do czego chcesz dążyć.

Jak pozbyć się natarczywych myśli? – Przysługa

Inne moje przeformułowanie, że alkohol jest trucizną, spowodował setki albo nawet tysiące ludzi, że rzucili picie, co jest ciężką rzeczą do zrobienia.

Nie wyobrażałbym sobie, że tylko dwa słowa:

Wynoś się!

Wyleczą niektórych problemy psychiczne. Chociaż w tej chwili.

Powiedziałem do widzów live-stream, spróbuje ktoś, kto jeszcze tego nie próbował. Sprawdziłem wyniki po kilku dniach. Wygląda na to, jakby to natychmiast leczyło choroby psychiczne.

Więc poproszę Cię o to jak o przysługę: Spróbuj chociaż raz.

Powiedz sobie, że masz dwa światy, jeden wymyślony w swojej głowie i jeden wymyślony i wszelki smutek przychodzi z wymyślonego świata. Wszystko co jest chorobą psychiczną pochodzi z wymyślonego świata.

Chcesz pójść o krok dalej?

Czy jesteś gotowy na połączenie wszystkich kropek?

Łączymy kropki

Wiesz, że jest wieki wzrost chorób psychicznych i telefony są o to obwiniane.

Ale zastanawiałeś się kiedyś jaki jest mechanizm, że telefon powoduje chorobę psychiczną?

Zasugeruję, że telefony sprawiają, że żyjesz w swoim wymyślonym świecie, dłużej niż byś normalnie tam był.

Spędzając czas na telefonie, patrzę na kogoś innego i wyobrażam sobie siebie w porównaniu z nim w moim wymyślonym świecie.

Każda minuta spędzona na social-media, w innych ludzi wymyślonym świecie, to sprowadza Cię do Twojego wymyślonego świata. Wiesz, że inni nie mają życia, takiego jak na niego patrzysz. Oni dają Ci tylko wrażenie, namiastkę.

Moje spekulacje, na temat mechanizmu jest takie, że używanie telefonu nie tylko nie pozwala Ci zasnąć, nie tylko daje Ci zazdrość. Daje Ci zazdrość ale nie tylko to. Nie tylko sprawia, że jesteś mniej skupiony, nie tylko sprawia, że mniej ćwiczysz. To sprawia, że jesteś w swojej głowie.

Jesteś w swojej głowie i to sprawia, że stajesz się szalony.

Lekarstwem na to, jak pozbyć się natarczywych myśli, jest krzyczenie: wynoś się.

Jak tylko poczujesz nieprzyjemne uczucie z tego powodu, że jesteś w swojej głowie wtedy wynoś się. Dołącz do rzeczywistego świata, poczujesz się natychmiastowo dobrze.

Źródłem artykułu są te 3 wideo: