Jak hakować umysł?

jak hakować umysł

Zaczynasz życie z zestawem genów na wejściu. Potem różne traumy, kształtują Twój umysł. Możesz jednak kształtować mózg umiejętnie go hakując.

Hakowanie mózgu to coś co robisz celowo, żeby go zmienić.

Czy patrzenie na siebie jak na sumę genów i traumy to jest uproszczenie? Oczywiście, że tak. Ale to uproszczenie celowe.

Przeformułowanie (re-frame) nie zawsze tworzy coś bardziej precyzyjnego. Dziwne w rzeczywistości jest to, że czasem nie precyzyjny jej wygląd jest bardziej funkcjonalny i praktyczny. Czasami tego potrzebujesz.

Zgoda, czasami wierny obraz rzeczywistości jest tym czego potrzebujesz ale jest wiele sytuacji, gdy nieprecyzyjne spojrzenie jest lepsze.

Ten wpis to tłumaczenie jednego z podcastów Scotta Adamsa. Ma na celu przybliżenie bieżącej działalności Scotta polskim czytelnikom. Scott Adams jest twórcą komiksu Dilbert i autorem książki: „Jak przegrać prawie wszystko i wyjść z tego zwycięsko„.

Rafał Gogłoza, autor bloga

Przeformułowanie czyli re-frame

W re-frame celowo starasz się być prostszym. Ukryć zbędne szczegóły. To jest w 80% dokładne, przestań być pedantyczny. Czy to tylko geny i trauma? Czy to też nie pozytywne wspomnienia? Zapomnij o tym na chwilę. To tylko geny, trauma (złe rzeczy, które Ci się przydarzyły) i techniki, które wybierasz celowo, żeby stworzyć lepszą wersję siebie.

Jednym z przykładów hakowania umysłu jest edukacja. Edukacja sprawia, że jesteś bardziej produktywny i robisz to celowo.

Na przykład budujesz portfolio umiejętności. Inteligentnie łączysz ze sobą umiejętności i tworzenie portfolio, które pasują do siebie, gdzie suma umiejętności jest ważniejsza niż pojedyncza umiejętność.

Powiązanie nagród, które dajesz sobie z wysiłkiem to kolejna technika. Programujesz swój umysł nagradzając go za to, co chcesz zrobić albo się nauczyć.

Nauczenie się patrzenia na sprawy w większym kontekście to też jest technika.

Ćwiczenie optymizmu i unikanie pesymizmu, to kolejna technika.

Jeżeli Twoim systemem jest uczenie się nowych technika to jesteś twórcą swojego umysłu a ponieważ Twoje doświadczenia są subiektywne, jesteś autorem swojego doświadczenia.

Życie jest obiektywne. Ale to jak je odbierasz jest subiektywne i możesz to zmienić.

Be the hack not the trauma

Wyobraź sobie, że był ktoś kto zawsze męczył Cię o to jak wyglądasz. To mogło pozostawić bliznę na Twoim doświadczeniu. I potem zawsze dbasz o to jak wyglądasz i martwisz się o to. Trauma osoby, która się nad tobą „znęcała” stała się częścią Twojej osobowości. To przeprogramowało  Twój umysł.

Hack może też zmienić Twój umysł ale robisz to celowo, żeby osiągnąć dobry wynik.

Więc jeżeli nauczysz się przeszukiwać środowisko w poszukiwaniu psychologicznych tricków, tricków hipnotycznych albo afirmacji. Jeżeli to będzie Twoja życiowa praktyka, żeby hakować swój umysł i testować te pomysły.

Wtedy będziesz autorem swojego doświadczenia.

W przeciwieństwie będziesz tylko odbiorcą doświadczeń i świat będzie Cię programował, jeżeli nie zrobisz tego sam.

Będziesz tylko swoimi traumami.

Bądź twórcą swojego doświadczenia

Niektórzy z was, czytający to właśnie powiedzieli do siebie, co? Ponieważ co to robi i to jest właśnie moc re-frame. Jeżeli coś przeformułujesz prawidłowo, wtedy zmienisz zachowania a nie tylko myśli. Myśli sprawiają, że zmieniają się zachowania.

Jeżeli powiem Ci, że wystarczy skanować otoczenia w poszukiwaniu tych hacków i będziesz miał subiektywnie lepsze życie, część z Was właśnie przeczytało to i powiedziało: „Spróbuję”.

I te osoby właśnie stały się autorami swojego doświadczenia. Może jeszcze o tym nie wiedzą, ale wkrótce się przekonają.