Teoria ekonomii w dwóch zdaniach. Niektórzy łapią to przez osmozę. Niektórzy rozumieją ekonomię przez uczestniczenie w niej. Niektórzy dostają całą ekonomiczną edukację jako dzieci.
Dwie podstawowe zasady to:
- Życie nie jest sprawiedliwe
- Nic nie jest za darmo
To dokładnie to, czego uczyła mnie moja mama. Życie nie jest sprawiedliwe. Pamiętaj, żeby znaleźć się po właściwej stronie. Nic nie jest za darmo, czyli jeżeli na coś nie zapracujesz, to na to nie zasługujesz.
Jeżeli odpakujesz te dwa stwierdzenia to cała teoria ekonomii. Implikuje ona wolny rynek i kapitalizm. Wszystko jest w tych dwóch zdaniach.
Zmusza mnie to do znalezieniu w życiu tego w czym jestem dobry, znalezieniu mojej przewagi, której inni ludzie nie będą posiadać. Dlaczego? Bo życie nie jest sprawiedliwe.
Moja mama mówiła mi dokładnie to, życie nie jest sprawiedliwe idź, wykorzystaj to gdzie masz przewagę. Więc poszedłem dokładnie tam, gdzie nie było sprawiedliwe, ale na moją korzyść: poszedłem na studia.
Widziałem, że jeżeli pójdę na studia, to świat należy do mnie.
Znalazłem swoją niesprawiedliwą przewagę i wykorzystałem ją.
To jest tłumaczenie fragmentu podcastu Scotta Adamsa, autora Jak przegrać prawie wszystko i wyjść z tego zwycięsko. Teoria ekonomii w dwóch zdaniach jest rozwinięta w portfolio umiejętności. Portfolio umiejętności pozwala na zbudowanie przewagi w oparciu o talenty. Dobieranie do wiodącego talentu takich umiejętności, które tworzą unikalną kombinację. O portfolio umiejętności jest dużo więcej w książce. Polecam także wpis o portfolio umiejętności. Rafał Gogłoza, autor bloga