Jak znaleźć przyjaciela to tylko przykład.
Ten wpis mógłby mieć też tytuł: Jak zostać piłkarzem Barcelony. Jak przepłynąć Atlantyk kajakiem. Jak zbudować firmę i mieć 100 milionów przychodów. Jak zdobyć literacką nagrodę nobla. Jak polecieć na Marsa. Jak zostać posłem. Jak zostać CEO w Google. Jak zarobić na mustanga. Jak znaleźć drugą połowę. Jak wychować dziecko.
No dobrze, może wszystko poza tym ostatnim.
Zastanawiasz się zapewne co łączy te pomysły?
Oczywiście, nie podchodzisz do nich bez przygotowania, potrzebujesz umiejętności, żeby je osiągnąć.
Również są one bardzo konkretne.
Dobrze wiedzieć co się chce. Ale jeszcze lepiej wiedzieć jaki system zastosować.
A co gdybym Ci zaproponował, że przeniesiesz się z obecnego miejsca do miejsca, gdzie będziesz miał większą szansę na powodzenie?
System
To co widzisz powyżej to cele. To jakbyś widział tarczę i chciał trafić w sam środek.
Inne podejście proponuje Scott Adams:
System – czyli co robić regularnie, żeby zwiększyć szanse na lepsze jutro.
To są te elementy na jakie masz wpływ.
Google może nie nie widzieć Ciebie jako swojego szefa. Ale umiejętności, które przydadzą się w Google, równie dobrze wykorzystasz do prowadzenia swojej firmy.
Jak znaleźć przyjaciela
Poznawać nowych ludzi. Czytać książki o tym jak ich sobie zjednać (na przykład: “Jak zdobyć przyjaciół i zjednać sobie ludzi”). Uczyć się spontaniczności przez rozmowę z nieznajomymi (tak zdaję sobie sprawę jak niedorzecznie to brzmi). Uczestniczyć w konferencjach, spotkaniach networkingowych i rekolekcjach. Do tego interesujące hobby, też może być dodatkowym elementem łączącym i dobrą odpowiedzią na to jak znaleźć przyjaciela.
Stosując system masz poczucie zadowolenia. Wygrywasz za każdym razem, gdy zastosowałeś system, ponieważ zrobiłeś dokładnie to, co zamierzałeś. Czujesz zadowolenie z siebie.
Przesunęłeś się w stronę, gdzie szczęściu będzie łatwiej Cię znaleźć.
To tak, jakbyś codziennie miał zwycięski los w totolotka.
System jest elastyczny i sprawia, że jesteś otwarty na nadarzające się szanse. Nie celujesz w jedno konkretne miejsce, tylko otwierasz się na możliwości.
Czy system zadziała u mnie?
Pomyślisz sobie, że system nie jest dla Ciebie, bo masz już dzień wypełniony obowiązkami.
O to właśnie chodzi, każdy określa swój własny system i dobiera takie elementy, które będą dla niego użyteczne. I poświęca na to tyle czasu, ile uzna za stosowne. Co jest ważne, że poświęca ten czas regularnie.
Chcesz nauczyć się języków? Świetnie, już teraz technologia przychodzi z pomocą i możesz to robić w każdej wolnej chwili. Nie trzeba stawać na głowie, żeby wpasować stacjonarne zajęcia w Twój napięty grafik. Z pomocą przychodzą kursy on-line albo aplikacje do nauki języków.
Potem system na naukę języka to powtarzanie: nowych słówek, wymowy, nauka gramatyki i rozmowy z innymi. Eksperymentujesz co dla Ciebie jest najbardziej zajmujące i zaczynasz od tego. Gdy już wyrobisz w sobie nawyk włączasz też elementy trochę mniej interesujące.
Czytać 52 książki rocznie? To też byłby cel.
System to: czytam regularnie, chociaż przez minutę dziennie.
Jaki system stosuję
Mój system jest efektem rozmowy z dobrym przyjacielem.
Mój system to nauka każdego dnia.
Najlepiej w moim przypadku sprawdza się trening przez ćwiczenie.
Czytanie teorii, bez natychmiastowego zastosowania w praktyce sprawia, że wiedza wyparowuje.
Efekt nauki pisania widzisz na tym blogu. Występowanie przed kamerą i montowanie filmów możesz zobaczyć na YouTube. Cześć moich zdjęć obejrzysz na Instagramie. Pomysł podzielenie się optymizmem zmaterializował się przez wydanie książki Scott’a Adamsa “Jak przegrać prawie wszystko i wyjść z tego zwycięsko”.
To nauka przez praktykę.
Myślisz, że nie wytyczyłem celu i przez to jestem mniej efektywny? Nie wiem, w którym kierunku idę?
To zobacz, że przybywa mi umiejętności za każdym razem, gdy stosuję system.
Jestem lepiej przygotowany na kolejne projekty ale też ćwiczę swój umysł.
I możliwe, że szczęściu będzie łatwiej mnie odnaleźć.
Ps. Jeżeli po przeczytaniu tego wpisu doszedłeś do wniosku, że mam coś przeciwko celom, to jesteś w błędzie. Cele są bardzo dobre w krótkiej perspektywie czasu i gdy cel stoi w jednym miejscu, nie porusza się.
Ps2. Dobry przyjaciel, ma więcej doświadczenia i chętnie się nim dzieli. Jeżeli szukasz mądrzejszego przyjaciela w formie książkowej znajdziesz go tutaj.
Ps3. A w formie wizualnej tutaj: