Jak filtrować rzeczywistość?

Jak filtrować rzeczywistość?

Informacje docierają do nas różnymi kanałami: przez Youtuba, podcasty, od znajomych, czasami sami mamy genialną myśl, z którą chcemy się zmierzyć. Weryfikujemy w informacje w różnych źródłach. Dla przykładu wybieram nową słuchawkę. Biorę dwa modele do ręki. Porównuje wyświetlacz. Sprawdzam oprogramowanie. Robię zdjęcia, rozmawiam ze sprzedawcą. Pytam dobrego znajomego, który posiada ten model czy jeszcze raz podjąłby decyzję o zakupie, czy wybrałby inny model?

Odfiltrowuje warstwę marketingu. Zostawiam najważniejsze wymagania i osobiste, subiektywne, preferencje i decyzja gotowa.* 

Scott Adams w książce “Jak przegrać prawie wszystko i wyjść z tego zwycięsko” opisuje jak filtrować bzdury i przesunąć się w miejsce, gdzie jest większa szansa, na znalezienie wartości.

Filtr bzdur – czyli jak filtrować rzeczywistość?

Scott Adams proponuje taki filtr:

  • Nasza własna percepcja (bardzo zwodnicza)
  • Doświadczenia znajomych (jeszcze bardziej zwodnicze)
  • Wiedza ekspercka (eksperci pracują dla pieniędzy, a nie dla prawdy)
  • Badania naukowe (korelacja nie oznacza związku przyczynowo skutkowego)
  • Zdrowy rozsądek (doskonały sposób, żeby się mylić zachowując całkowitą pewność siebie)

Masz na pewno dobrego znajomego, który zachowuje się zdecydowanie inaczej od Ciebie. Postrzegasz go jako inteligentną istotę, ale zastanawiasz się dlaczego zachowuje się on w sposób irracjonalny, dlaczego trwa przy tym błędnym poglądzie świata (on pewnie w dokładnie ten sam sposób postrzega Ciebie). Zapewne, też stosuje on filtr, tylko może zdecydowanie inny.

Jak stosować filtr bzdur?

To spójność obserwacji jest w stanie oddalić nas od bzdur. Naukowcy zbliżają się do spójności poprzez kontrolowane eksperymenty. Sprawdź czy uzyskasz zgodność się na co najmniej dwóch poziomach, wtedy otrzymasz lepsze wyniki, niż gdy opierasz się tylko na swoich obserwacjach.

Dla przykładu zastanawiasz się jak osiągnąć kolejny poziom w swojej karierze.

Czy rzucić pracę i wystartować z własnym pomysłem na biznes? 

Myśl, że inni to robią i nie może być to takie trudne, wymaga jeszcze dopracowania. 

Zdrowy rozsądek podpowiada, że dobrze mieć poduszkę finansową i mieć za co zapłacić wierzycielom. W początkowej fazie własna firma, to przede wszystkim koszty. Do tego, dobry przyjaciel sugeruje, że rodzina ciągle wymaga większych zasobów i może nie być gotowa na jedzenie przez rok tylko gorących kubków i parówek? Eksperci radzą, że dobrze mieć bazę klientów, zanim zaczniesz startować z produktem. Najpierw klient potem produkt.

Alternatywą dla rzucania etatu,  jest wczesne wstawanie, późne kładzenie się spać i praca dla kogoś przy jednoczesnej pracy na swój rachunek.

Filtr bzdur pomaga, nie stawiać wszystkiego na jedną kartę i testować co pasuje, do naszego typu osobowości.

I jeżeli masz wynieść z tego wpisu tylko jedną myśl:

To spójność stanowi, stanowiąca podstawę metody naukowej, może nas najbardziej zbliżyć do prawdy.

Scott Adams

Jeszcze więcej tutaj:

* Decyzję o wyborze słuchawki, można też uprościć 🙂 Wybierać nowszy model telefonu, który się posiada 😉