Już czas zacząć budować!
Brak produkcji, coraz mniej pracy, spowolnienie gospodarcze, coraz wyższa inflacja, stagnacja w pensjach, wysokie stopy procentowe i drogi pieniądz, wysoki dług publiczny, niegospodarczość, niekompetencja, normy i regulacje utrudniające gospodarczość.
Zgodzisz się zapewne, że Europa traci na znaczeniu w obecnym świecie. Przeniesienie produkcji do Chin sprawiło, że to oni są produkcyjną potęgą. Jesteśmy uzależnieni od tego co wyprodukują i ile nam wyślą: mikroprocesorów, stali, grafitu, magnezu, litu.
Powiesz: brak perspektyw. Jesteśmy zgubieni.
System jest wadliwy, nie daje szansy na sukces ale skazuje na stagnację.
Wielka szansa, która nie pojawia się zawsze. Możemy wskoczyć do tego pociągu albo znowu zostać na peronie i kibicować lub zazdrościć sąsiadom.
Nasze ograniczenie to nasza szansa.
Nie musimy modernizować, możemy zbudować od nowa. Kto przeprowadzał kiedyś remont w starym domu wie o czym mówię.
To jest zaleta, nic nie niszczymy tylko budujemy przyszłość w oparciu o znakomitych inżynierów, których mamy.
Pojawiające się możliwości, obnażają nasze ograniczenia.
Brakuje nam podstawowego czynnika: energii.
AI
Największym ograniczeniem w rozwoju AI jest teraz brak lub droga energia, niewydolne sieci przesyłowe.
Nie wierzysz mi?
Powtórzę więc.
AI wymaga zasobów energii, których nie mamy. Nie mówię przy tym tylko o naszym kraju. Stany Zjednoczone też nie mają energii ale już myślą o przyszłości. Ile modeli AI, zbudowała Europa? Jak bardzo jest konkurencyjna w tej dziedzinie?
Niestety Europa nie zaproponowała żadnego modelu.
Zero modeli LLM na koncie jest bardzo wymowne. Europa nie jest konkurencyjna. Nie twierdzę, że tylko droga energia sprawiła, że nie mamy modelu LLM pochodzącego z Europy, ale była to część układanki.
Potrzebne są wielkie centra danych, żeby poradzić sobie ze wszystkimi naszymi zapytaniami i zapotrzebowaniem na moc obliczeniową.
Opłacalność takiej inwestycji wspiera fakt istnienia taniej energii.
Tania energia to fundament inwestycji.
[Aktualizacja 27.01.2025: Nawet przy tym to zaproponował DeepSeek, nadal potrzebne są zasoby energii, których nie mamy]
Roboty i fabryki
Ludzie są niezbędni, ale jest nas niezwykle mało. Powiesz, co? 38 milionów to mało? Tak, to niezwykle mało. Wielu starszych i schodzących z rynku pracy. Wielu pracodawców ma problem ze znalezieniem rąk do pracy.
Wyobrażasz sobie, że budujemy fabryki i stoją one puste, bo nie jesteśmy w stanie znaleźć odpowiedniej kadry? Do obsługi linii produkcyjnej, ładowania towaru, kontroli jakości, ustawiania linii produkcyjnej.
Naszym ratunkiem mogą być roboty, ale będą nim pod jednym warunkiem, że będziemy mieli więcej energii.
Boisz się, że będą one zabierać ludziom pracę? A może będą ją wspierać, albo wykonywać pracę, której ludzie nie chcą albo nie są w stanie robić, ale to już zupełnie inna dyskusja.
Zgodzisz się, że to najlepsza pora, żeby przemysł zaczął wracać do Europy. Bardzo ciekawa dyskusja przed nami jakich fabryk potrzebujemy w pierwszej kolejności.
Chcesz jeździć europejskim samochodem, czy chińskim? Jaki chcesz mieć system smart-home w domu z polski czy chiński?
Energia
Widzisz co się dzieje. Polska nie jest atrakcyjna dla zagranicznego kapitału. Nie jest też atrakcyjna dla polskiego kapitału. Droga energia to jeden z czynników blokujących rozwój.
Powiesz, ale to oczywiste. Przecież wiadomo, że tania energia to szybki rozwój. Tania energia stwarza prawie nieograniczone możliwości.
Powiesz też, że otoczenie polityczne nie tworzy dobrego klimatu do rozwiązania problemu drogiej energii. Do tego niewydajne sieci przesyłowe, energia produkowana z węgla. Opieszałość w budowie nowych mocy. Ciągle jesteśmy w poprzedniej epoce. Gdzie się nie obejrzysz tam katastrofa.
Te problemy to nasza szansa.
Jeżeli rządzący nie są w stanie zagwarantować taniej energii, wtedy wszystko jest w rękach obywateli i przedsiębiorców.
Już czas zacząć budować!