Jak poradzić sobie z negatywnymi myślami?

poradzic-sobie

Jak poradzić sobie z negatywnymi myślami? Jak radzić sobie z traumą, zespołem stresu pourazowego albo z poczuciem wstydu, straty lub smutku.

To dwie oddzielne lekcje, których matematyka układa się w ten sposób:

Nie ma powodu, żeby podejrzewać, że któraś z tych lekcji pomoże akurat Tobie.

Ale jest duża szansa, że jakaś część tego co usłyszysz, zmieni Twoje życie. To jest prawo wielkich liczba i można przewidzieć, co będzie użyteczne.

Wyobraź sobie, że przeżyłeś traumę, podczas swojego życia i boisz się, że to wpływa na Ciebie i wywołuje wiele problemów.

Przedstawię Ci najlepsze spojrzenie z innej perspektywy, które znalazłem. Ponieważ, tak jak Ty, miałem i mam problemy w swoim życiu, czasami bardzo duże.

To jest tłumaczenie dwóch pomysłów na „włamanie się do swojego umysłu”, które proponuje Scott Adams. Daj mi znać, gdy uznasz je za ciekawe.

Rafał Gogłoza, autor bloga

Jak poradzić sobie z negatywnymi myślami: doświadczenie

Ty to przeżyłeś. Nie poszło lekko, wyszedłeś z bliznami z tej sytuacji, ale przeżyłeś. Dzięki temu wiesz, co możesz znieść.

Wiesz czego inni nie wiedzą, jeżeli nie przeszli również przez taką traumę, oni nie wiedzą, co mogą znieść i się boją.

Więc osoba, która nie miała nigdy dużych problemów, myślą, że maksimum, jakie mogą znieść bez uszczerbku, jest zdecydowanie niższe. I ponieważ są bojaźliwi i nie pójdą w kategorię większego ryzyka (i jeżeli mówimy o ryzyku, to nie mówimy o fizycznym ryzyku, od niego trzymaj się z daleka).

Tutaj ryzyko możesz rozumieć w postaci upokorzenia, zawstydzenia, porażki, co inni pomyślą o Tobie, ryzyka finansowego.

Myślę o tym jako o darmowych pieniądzach – jest to strefa pomiędzy tym co normalni ludzie myślą, że mogą znieść, tacy co nie przeszli przez traumę.

Twój limit jest niesamowity, bo przeszedłeś przez traumę i wiesz ile możesz znieść.

Jak poradzić sobie z negatywnymi myślami: super moc

To Twoja super moc.

Możesz zrobić rzeczy, których inne osoby się boją.

Widziałem to na przykładzie ludzi, którzy kiedyś służyli w wojsku i uczestniczyli w walkach. Gdy potem otwierali swoje biznesy, byli niezwykle skuteczni.

Nie wiem, czy to jest statystycznie prawdziwe, ale wydaje się, że Ci, którzy przeszli przez okropne rzeczy mają większą tolerancję na wszystko, oni wiedzą, co mogą znieść, wiedzą co mogą przeforsować.

W momencie, gdy znajdą się w głębokim bagnie, mówią do siebie. Płynąłem już przez to bagno, widziałem już to bagno. To bagno to nic, powinieneś widzieć inne bagno, to zamierzam pokonać w dwa dni. Trwało 16 lat, żeby pokonać to inne bagno. A to? Dwa dni.

Ludzie, którzy nigdy nie mieli takich problemów w życiu, nie będą widzieli jak sobie z tym poradzić.

Twój limit jest niesamowity, bo przeszedłeś przez traumę i wiesz, ile możesz znieść

Jak poradzić sobie z negatywnymi myślami: tylko jeden dzień

Niektórych życie jest tak złe, że oni sobie myślą: „Nie wiem, czy warto to kontynuować”

Założę się, że wiele osób mogło mieć tę myśl szczególnie podczas ostatnich lat pandemii. I zapewne większość miała taką myśl chociaż raz, na przykład kiedy było nastolatkiem. Wiele osób przez to przeszło.

Zmiana sposobu myślenia, które wyrwie Cię z tego stanu prawie natychmiast.

Wyobraź sobie, że pozostał Ci jeden dzień życia.

Nie musisz przekonywać siebie, że to jest prawda.

To jest tylko zmiana sposobu myślenia i nie musi to być prawda, ale musi działać, to taki sposób na włamanie się do umysłu, to sztuczka. Nie poświęcaj na to czasu i nie zastanawiaj: czy to jest logiczne. Nie musi być logiczne, to nie jest ważny element.

Powiedz do siebie: „Przeżyję dzisiejszy dzień, jakby to miał być ostatni dzień”.

Jak poradzić sobie z negatywnymi myślami: skup się na możliwościach

Jeżeli mówisz sobie, że nie masz nic do stracenia, bo tylko pozostał Ci jeden dzień, ale jesteś całkowicie zdrowy. Tylko Twój umysł sobie nie radzi.

Co robisz, gdy nic nie może Cię zawstydzić?

Co byś zrobił gdybyś niczego się nie bał? Tak jak poprzednio, nie jest to fizyczne niebezpieczeństwo. To jest strach: co inni o Tobie pomyślą, to obawa porażki. Co jeżeli to wszystko odejdzie?

A co z Twoim poczuciem własnej wartości? Jeżeli się nie wstydzisz, ani nie boisz, wtedy nie myślisz o poczuciu własnej wartości. Skupiasz się na możliwościach, a nie na przeszkodach.

Masz takie życie, jakie chciałeś.

Możesz tymczasowo sobie wyobrazić, że wszystkie myśli, które masz o poczuciu wstydu, strachu i poczuciu własnej wartości, wszystkie myśli, które Cię torturują, czy dasz sobie radę, wszystkie wątpliwości, kto Cię nienawidzi albo kto Cię lubi. Wszystko, co Cię torturuje to Twoje ego.

Ego mówi Ci, że jesteś ważny. I że wszystkie ataki na Twoje  ego są ważne. Gdy tylko zdasz sobie sprawę, że nie jesteś ważny na potrzeby tego ćwiczenia, które wykonujesz, żeby dostać się do swojego umysłu. Tworzysz ten pomysł, że tylko masz dzień życia.

Jeden dzień?

Nie uwierzysz, że ta technika działa, dopóki jej nie spróbujesz. Jeżeli spróbujesz jeden ze sposobów na zmianę myślenia, może to mieć głęboki wpływ na Twoje życie.