Determinacja, talent czy wiarygodność?

determinacja wiarygodność

Sam Altman, CEO Open AI, sławny z Chat GPT wypowiadał się na pewnym wydarzeniu i mówił o sukcesie:

„Najbardziej niedocenianą cechą jest bycie zdeterminowanym. Jest to ważniejsze niż bycie mądrym, posiadanie dobrej sieci znajomych lub wspaniałego pomysłu.”

Czy to brzmi mądrze? Oczywiście on wie, jak sukces działa, bo osiągnął wielki sukces i zna wielu ludzi sukcesu. Więc tu nie chodzi o to, żeby być mądrym. Tutaj chodzi o determinację bardziej niż inne sprawy. Podążaj za swoją pasją.

Nie chcę za bardzo niszczyć Twoich iluzji, ale pochylmy się nad tym stwierdzeniem.

To jest tłumaczenie fragmentu podcastów (1 2) Scotta Adamsa, autora Jak przegrać prawie wszystko i wyjść z tego zwycięsko. Co według Ciebie jest ważniejsze? Talent czy determinacja? Czy talent można rozwinąć? Czy determinacja jest darmowa? Daj znać w komentarzu.

Talent czy determinacja?

Powód dla którego mądrzy i pełni sukcesu ludzie, mówią Ci, że to nie jest ważne, jest dlatego, żeby nikt ich nie zabił i nie zabrał ich rzeczy.

Wyobrażasz sobie, że Sam Altman stanąłby na scenie i powiedział:

„Wiesz, sekretem mojego sukcesu jest to, że jest po prostu mądrzejszy od Ciebie. Powodem, dla którego pracuję tak ciężko jest to, że wiem jak pracować nad właściwymi rzeczami, ponieważ jestem mądry. Dodatkowo mam dużą szansę, że mi się uda, ponieważ jestem naprawdę mądry.”

Zmienną alfa jest geniusz.

Jeżeli Elon Musk powiedziałby Ci, że powodem dla którego osiągnął sukces jest to, że spał pod swoim biurkiem i pracował całą noc, to na pewno jest część prawdy. Ale on jest najmądrzejszą osobą na świecie ponieważ on jest geniuszem i to jest najważniejszy komponent.

Portfolio umiejętności

Więc nie daj się oszukać przez ludzi, którzy mówią, że to jest tylko determinacja. Ważne mieć determinację, ale wiedza kiedy odpuścić, też jest ważna i posiadanie portfolio umiejętności też jest ważne.

Więc jeżeli nie możesz urodzić się geniuszem, możesz go udawać. Jeżeli połączysz ze sobą wystarczająco dużo talentów, nauczysz się jak robić różne rzeczy i one będą dobrze ze sobą pasować, możesz efektywnie być geniuszem z przeciętnym IQ. Ponieważ nikt nie będzie miał Twoich kombinacji umiejętności.

Jest wiele sposobów, żeby to zrobić i możesz podszywać się pod geniusza.

Wpływanie na szczęście

Wiesz, że możesz też wpłynąć na szczęście? Nie mam bezpośredniego wpływu na szczęście ale można mieć go więcej.

W jaki sposób?

Musisz udać się tam gdzie jest więcej szczęścia.

Dorastanie w małym mieście, gdzie było mało możliwości, wyprowadzenie się do większego miasta stwarza zdecydowanie więcej możliwości. Jest więcej energii.

Zarządzanie determinacją

Wiesz co sprawi, że będziesz pracował naprawdę ciężko?

Wyobraź sobie, że ktoś proponuje Ci, że dostaniesz milion jak będziesz kopał rów przez 24 godziny bez przerwy, bez snu. Założę się, że jesteś w stanie pracować naprawdę ciężko. Będziesz miał wszędzie pęcherze każda część Twojego ciała będzie boleć ale pod koniec dostaniesz milion. Ile osób mogłoby kopać rów przez 24 godziny, jeżeli byłbyś pewny, że dostaniesz milion. Zakładam, że każdy byłby w stanie poświęcić ten czas siły.

Determinacja jest darmowa.

Szczęściem możesz zarządzać, geniuszem możesz w pewien sposób zarządzać, przez łączenie talentów, które sprawiają, że jesteś wyjątkowy i determinacją także możesz zarządzać.

Jeżeli wiesz jak działa sukces i połączysz ze sobą wszystkie części, wtedy determinacja pojawia się prawie automatycznie.

Jeżeli wiesz, że gdy przebijesz się przez ścianę znajdziesz skrzynię pełną skarbów, wtedy determinacja jest darmowa.

Więc bądź ostrożny z radami osób, które osiągnęły sukces, one mogą do końca nie wiedzieć dlaczego one osiągnęły sukces, to jest powszechne i mogą nie chcieć wyjaśnić Ci tego tak szczerze jak powinni.

Wiarygodność

Sahil Bloom mówi, jednym z najbardziej niedocenianych cech w biznesie i życiu to: wiarygodność.

Zajdziesz daleko będąc kimś na kim ludzie mogą polegać, że się pojawi, żeby wykonać pracę.

determinacja wiarygodność

Dałem dokładnie tą samą radę młodej osobie.

Nie zdajesz sobie sprawy, jak prosto jest odnieść sukces w dzisiejszym świecie.

Jeżeli jesteś osobą, która pojawia się na czas, nie bierze sobie niepotrzebnie poniedziałków i piątków wolnych, robi to co powiedział, że zrobi i nie narzeka za bardzo.

Wtedy znajdziesz się w 20% każdej siły roboczej.

Wszyscy dorośli już to wiedzą, to jest coś czego dzieci nie wiedzą.

Ale każdy dorosły wie, że to jest rzadko spotykane, że ludzie zrobią to co mówili, że zrobią.

Jeżeli zrobisz chociaż tą jedną rzecz, znajdziesz się w górnych 20% każdej siły roboczej.

W tym samym czasie widzimy estymaty, że 20% pracy przejmą roboty, myślę, że to nie będzie aż tak, roboty stworzą tak dużo miejsc pracy, jak zabiorą.

Jeżeli martwisz się, że będziesz jednym z pracowników i będziesz zastąpiony przez roboty, spróbuj najpierw najprostszej rzeczy: Postaraj się być słowny. Spróbuj pokazać się na czas, spróbuj robić, to co powiesz, że zrobisz.