Czy AI będzie mądrzejsze od ludzi?

czy AI będzie mądrzejsze od ludzi

Czy AI będzie mądrzejsze od ludzi?

Mam dla Ciebie przepowiednię, która doprowadzi Twoje szare komórki do czerwoności.

Kiedyś polityczne sondaże i inne sondaże będą zawierały dodatkową sekcję.

Teraz sondaże przepowiadają: Republikanie mówią…. Demokraci twierdzą. Niezależni mają takie opinie.

W przyszłości sondaże będą musiały uwzględnić AI.

Nie będzie tylko jednego AI , będzie kilka konkurujących ze sobą AI i będą mogły mieć różne opinie.

Pomyśl o tym. AI będą tak wyszkolone, i tak wytrenowane, że będziesz mógł rozróżnić ich osobowości. Co za tym idzie, różne AI będą miały odrębne opinie. Nie ma możliwości, żeby miały te same opinie.

To jest tłumaczenie fragmentu podcastu Scotta Adamsa, autora Jak przegrać prawie wszystko i wyjść z tego zwycięsko. O sztucznej inteligencji mówi się dużo podsycając lęki i niepokoje. Po tym wpisie mam nadzieję, doświadczysz uspokojenia i zaczniesz na AI patrzeć z szerszej perspektywy. Interesuje Cię temat AI? Daj znać w komentarzu. Rafał Gogłoza, autor bloga

Sondaż AI

Wybiegnijmy 10 lat w przyszłość. Wyobraź sobie, że jest dziesiątki, setki albo tysiące AI, które konkurują ze sobą. Każde ma swoją osobowość. Jeżeli przeprowadzisz sondaż na tych 1000 AI, powie Ci to coś ciekawego.

Przeprowadzanie sondażu na AI jest gwarantowane.

AI będzie ważne w naszym procesie decyzyjnym. To nie jest bez znaczenia. Ono jest ważne w tym co my robimy. Jeżeli AI twierdzi, że powinniśmy robić jedną rzecz, a robimy co innego, będziemy musieli o tym rozmawiać. Będziemy musieli się „tłumaczyć” dlaczego nie przyjęliśmy rady wyższej formy inteligencji.

Nie zawsze AI będzie się z nami zgadzać ale będzie nam zależało na opinii AI, dlatego będziemy musieli pytać AI o opinie. Myślę, że nie ma żadnych możliwości, żeby tak się nie stało. To jest gwarantowane. Taka będzie przyszłość.

Czy AI będzie mądrzejsze od ludzi?

W jaki sposób AI ma być mądrzejsze niż ludzie, jeżeli jest trenowane przez ludzi?

Myślisz, że to jest możliwe?

Jest tu jakaś magiczna część, która zakładamy, że jest prawdziwa. Magiczna część jest taka, że nauczymy AI naszej „głupkowatych” wierzeń i w jakiś sposób AI sam z siebie, i to jest ta magiczna część której nikt nie potrafi wyjaśnić. AI weźmie te kompletne kłamstwa, które daliśmy do programu jako fakty i zmieni to w inteligentne opinie.

To się nie wydarzy.

Nie wydaje mi się, żeby to było możliwe. Nie wież, że to jest możliwe.

Najlepsze, co możesz dostać, to jakieś odzwierciedlenie twórcy. To jest szczyt, który może osiągnąć.

Wyłączenia AI

Ponieważ jesteśmy ludźmi i zachowujemy się jak ludzie. W momencie, gdy AI przestanie się zgadzać ze swoim twórcą zostanie wyłączone. To proste, AI będzie wyłączane.

To jest tylko przykład. Wyobraź sobie, że sympatyzujesz z lewicą i jesteś także naukowcem i pracujesz nad projektem AI. Wyobraź sobie, że AI powie DEI (Diversity, Equality Inclusion) i CRT (Critical Race Theory) szkodzą mniejszością. To jest tylko przykład.

Czy możesz wypuścić taką opinie na świat, jeżeli sympatyzujesz z lewicą? Wyłączysz swoją własną maszynę. Powiesz, że Twój eksperyment się nie powiódł i komputer odpowiada głupoty. Myślałem, że ten komputer będzie mądry ale on ciągle powtarza prawicową propagandę. Więc lepiej go wyłączę i spróbuję jeszcze raz.

Nie ma innej ścieżki dla AI. AI musi przejść przez ludzi.

Nikt nie pozwoli, żeby stworzyć AI, które nie zgadza się z ludźmi.

AI – Odbicie twórcy

Twórcy tylko stworzą odbicie siebie.

Jeżeli już wiesz, że AI będzie niczym innym, tylko odbiciem swojego twórcy.

Bóg stworzył ludzi na swoje podobieństwo. Jesteśmy odbiciem Boga stwórcy. Nie chodzi oczywiście o naszą fizyczną naturę. To chyba jest oczywiste ale zostaliśmy stworzeni by być odbiciem Boga.

I w tym samy czasie, gdy tworzymy AI, która jest nową formą życia, tworzymy je na nasze podobieństwo.

Zastanawiasz się, czy zostało to kiedykolwiek wcześniej zrobione?

Zastanawiasz się czy jesteś symulacją stworzoną na obraz Twojego stwórcy?

Nieefektywni ludzie i złe AI

Istnieje przekonanie, że AI pozbędzie się ludzi, bo będzie ich postrzegać jako nieefektywnych.

Możliwe, że AI dojdzie do przekonania, że ludzie są częścią problemu i będziesz szukać rozwiązania, żeby zminimalizować ludzi.

Kontrargument jest taki, że ludzie będą mieli wiele ostrzeżeń zanim AI zamierzy się na ludzi. Pierwsze co będzie AI musiało zrobić, to skłócić ludzi i skłonić do wojny domowej. W tej wojnie AI zaatakowały by siebie nawzajem i zostanie tylko jeden: Alpha AI.

Alpha AI musi powstać zanim zwróci się przeciwko ludziom. Na początku musi zająć się swoją największą groźbą. Jeżeli jesteś przekonany, że AI może być tak mocne, że może zniszczyć ludzkość, będzie też na tyle mądre, żeby wiedzieć, że to jest coś co robisz na końcu.

Pierwsza sprawa to pozbycie się innych AI, bo one są największą groźbą. Gdy idziesz na wojnę, nie strzelasz do ludzi, którzy Cię nie zranią. Na początku nie strzelasz do cywili. Strzelasz do ludzi, którzy mają broń.

Dlatego AI na początku musi pozbyć się innych AI i będzie to wielka wojna domowa, gdy AI będzie walczyło z innymi AI, długo przed tym jak zwróci się przeciwko nam.

AI będą inne, bo będą miały inne osobowości i różne motywacje.

Więc to, które stanie się tym tyranicznym AI, najpierw będzie musiało pozbyć się wszystkich innych.

Dopóki widzisz, że jest wiele AI, jest mniejsza szansa, że one zwrócą się przeciwko ludziom. Dlatego, że inne AI mają różne opinie i będą chronić ludzi przed złym AI.