Szczęścia można się nauczyć

szczęścia można się nauczyć

Scott Adams mówi, że szczęście i sukces to są umiejętności, których możesz się nauczyć. Zastanawiasz się, jak to wszystko działa i w jaki sposób osiągnąć szczęście oraz sukces? Można zacząć naukę od czytania książek. Przygotowałem dla Ciebie kilka subiektywnych propozycji.

Te książki będą miały większy efekt i będą bardziej użyteczne, im jesteś młodszy.

Dlatego, jeżeli jesteś po maturze, w trakcie studiów albo właśnie przymierzasz się do obrony, szukasz nowej pracy albo powoli dobiegasz do 40-ki.

Może też, znasz kogoś, kto jest w tej sytuacji i chciałbyś go wesprzeć w tej drodze. Znajdziesz tu wartość dla siebie.

Faza pierwsza – mechanizm szczęścia

Pierwszą książką o szczęściu jest „Jak przegrać prawie wszystko i wyjść z tego zwycięsko” Scotta Adamsa. Autor opowiada jak zbudować prosty system na osiągnięcie szczęścia, poprawę zdrowia oraz lepszą pozycję w życiu zawodowym.

Podpowiada, jaką dźwignie wyzwolić, sznurek pociągnąć, przycisk nacisnąć, żeby osiągnąć najlepsze efekty z umiejętnościami, które posiadasz.

Jedna ze wskazówek z książki. Czy wiedziałeś, że gdy mniej śpisz, masz większy apetyt? Organizm daje Ci więcej bodźców i odczuć, że jesteś głodny. Jest to jedna z tych prostych rzeczy, na które możesz wpłynąć, jeżeli dbasz o swoją dietę. Zacząć od odpowiedniej dla siebie ilości snu.

“Przeszedłeś już przez pierwsze sito na drodze do sukcesu. Rozpoczynając czytanie tej książki, postawiłeś się w roli poszukiwacza wiedzy. Oczywiste, że ci, którzy szukają, znajdują więcej niż ci, którzy tylko siedzą i czekają.”

Scott Adams, Jak przegrać prawie wszystko i wyjść z tego zwycięsko

Nie wierz mi na słowo. Poczytaj opinie na Amazon. To jest książka, która zmieniła życie wielu ludzi. Ja się zaliczam do tej grupy.

Kolejną książką wartą polecenia jest „Gorilla Mindset” – Mike’a Cernovich’a. Opowiada ona o, na przykład, wyciszaniu wewnętrznego krytyka i znalezieniu innej ramy na rzeczywistość.

Co mówi wewnętrzny krytyk: jesteś najgorszy na treningu, tylko robisz z siebie pośmiewisko, po co w ogóle tu przychodzisz.

Zmiana spojrzenia: ego zostawiam przed drzwiami, nie przejmuje się tym, co myślą inni, a na pewno nie będę lepszy, gdy zostanę w domu. Tutaj mam dużo bodźców, do wzrostu. Koledzy i ich postępy motywują mnie do cięższej pracy.

Książka pomaga też w skupieniu i przedstawia techniki mindfulness, pomagające w zakotwiczeniu w chwili bieżącej. Zdarza Ci się odpływać myślami, a chciałbyś być tu i teraz? W książce są przykłady jak to zrobić.

Poczucie szczęścia i sukces to są częściowo umiejętności, których możesz się nauczyć. Takie przesłanie płynie z tych książek. Więc jeżeli czytasz książki z tej kategorii, to spotykasz wskazówki, które możesz zastosować w swoim życiu.

Gdy zrozumiesz, jak działa mechanizm szczęścia oraz Twojego nastawienia i chciałbyś wypłynąć na szerokie wody i próbować podbić świat. Chciałbyś zrozumieć go na głębszym poziomie, wtedy pojawiają się książki z kategorii perswazji.

Faza druga – perswazja

Zaryzykuje stwierdzenie, że jeżeli nie czytałeś poniższych pozycji, to poruszasz się w otaczającym świecie po omacku.

Książka, który łączy poprzedni temat z perswazją to zawsze na czasie Dale Carnegie i jego „Jak zdobyć przyjaciół i zjednać sobie ludzi”. W której znajdziesz praktyczne przykłady, na to w jak prowadząc rozmowę nie zachowywać się jak słoń w składzie z porcelaną. Książka zawiera praktyczne wskazówki, jak prowadzić rozmowy biznesowe (nie stosując metody młotka i dynamitu)  i jak adresować wątpliwości innych nim zostaną one wypowiedziane.

Jeżeli myślałeś o tym, żeby mieć własną firmę albo pracować na swoim i działać w świecie biznesu wtedy przeczytanie tych książek otworzy Ci oczy na wiele spraw: „Wywieranie wpływu na ludzi” i „Influence” Roberta Cialdiniego to światowe bestsellery w dziedzinie perswazji.

Autor pokazuje wieloma przykładami jak przedstawianie faktów i przekonywanie nie są skuteczne. Pokazuje jak komunikat, który słyszysz przed docelową wiadomością, kształtuje Twój późniejszy odbiór. W jaki sposób jesteś przygotowywany na nadejście wiadomości. Pokazuje też różne techniki wywierania wpływu. Jak na przykład efekt niedostępności. Zauważyłeś jak wiele kursów on-line, dostępne jest tylko przez kilka dni? To ma skłonić kupującego do szybszej decyzji dotyczącej zakupu. Potem produkt będzie niedostępny a co się stanie, gdy będziesz chciał z niego wtedy skorzystać?

„Win Bigly” Scott Adams (niewydana jeszcze po polsku) przedstawia przykłady perswazji w amerykańskich wyborach w 2016 roku. Scott omawia techniki stosowane przez kandydata Trumpa, użyte w zdobyciu prezydentury.

Wskazówka 8

Ludzie bardziej przejmują się kierunkiem zmian, niż stanem obecnym.

Scott Adams, Win bigly

Wiele osób mówi, że te książki sprawiły, że inaczej zaczęły patrzeć na otaczający nas świat.

Faza trzecia – szczęście?

Gdy Twój umysł jest w dobrej kondycji, zrozumiesz różnicę między systemem a celem. Poznajesz mechanizm szczęścia, potem wchodzisz na kolejny poziom, dodając do tego wiedzę, o działaniu naszych umysłów i wywieraniu wpływu. Pora na domknięcie tego w klamrę.

Na deser możesz sięgnąć po książkę Tim’a Ferrisa: „Narzędzia tytanów”. Gdy poznasz poprzednie pozycje, zobaczysz tę lekturę w zupełnie innym świetle i pokaże Ci ona, że ludzie sukcesu stosowali powyższe techniki i pomogły im one wyjść na wyższy poziom i osiągnąć sukces.

Zawsze podpowiadam młodym ludziom, żeby nauczyli się przemawiać publicznie. Każdy może to zrobić z odrobiną praktyki.


Scott Adams, Narzędzia tytanów

A co gdybym miał polecić tylko jedną książkę?

Wybrałbym taką, która w przystępnej formie opisuje jak odnaleźć się w otaczającym nas świecie, poukładać priorytety i jak działa mechanizm szczęścia. Wskazałbym na Scotta Adamsa i „Jak przegrać prawie wszystko i wyjść z tego zwycięsko”.

Do zobaczenia na szlaku. Pięknego lata.

Ps. Gdybyś chciał kupić książkę z najlepszego źródła zapraszam na jakwygrac.com